Wyprowadzenie mocy
Napięcie generatora:27 kV
Moc znamionowa transformatorów blokowych:
3 x355MVA
Waga transformatorów blokowych:
3 x270 ton
Zobacz animację Z zacisków generatora prąd płynie szynoprzewodami do trzech jednofazowych transformatorów blokowych, a stąd linią napowietrzną 400 kV o długości ok .9 km do rozdzielni BYCZYNA. Generator jest zsynchronizowany z siecią przesyłową na wyłączniku generatorowym na napięciu 27 kV lub na wyłączniku blokowym na napięciu 400 kV.
Maszynownia
Wysokość:43,1 m
Moc generatora:
910 MW
Długość turbozespołu:
55,5 m
Obroty turbiny:
3 000 obr./min
Zobacz animację W budynku maszynowni na poziomie 17,00 m zlokalizowana jest turbina kondensacyjna na parametry nadkrytyczne o reakcyjnej konstrukcji układu przepływowego. Turbina składa się z:
- jednej jednoprzepływowej części wysokoprężnej (WP),
- jednej dwuprzepływowej części średnioprężnej (SP),
- trzech dwuprzepływowych części niskoprężnych (NP).
Kotłownia
Wysokość:132 m
Temperatura płomienia:
1 600 st. C
Temperatura pary świeżej przed turbiną:
600 st. C
Ciśnienie pary świeżej przed turbiną:
27,5 MPa
Zobacz animację Cechy kotła bloku 910 MW:
- parowy wiszący,
- z paleniskiem pyłowym z tangecjonalnym systemem spalania, opalany węglem kamiennym,
- przepływowy, wieżowy,
- z jednym wtórnym przegrzewem pary,
- wytwarzający parę o parametrach nadkrytycznych i pracujący na parametry poślizgowe pary.
Para generowana w kotle zasila turbinę kondensacyjną w układzie blokowym. Spaliny z kotła, po ich oczyszczeniu poprzez instalację odazotowania SCR, odpylanie w elektrofiltrze i instalację odsiarczania metodą mokrą, odprowadzane są do otoczenia poprzez chłodnię kominową mokrą.
Chłodnia kominowa
Wysokość:180 m
Szerokość przy podstawie:
144 m
Średnica wylotowa:
82 m
Strefa schłodzenia:
9,0 K
Zobacz animację Chłodnia kominowa bloku posiada żelbetową powłokę hiperboloidalną wspartą na żelbetowych słupach nośnych. Zadaniem chłodni jest schłodzenie strumienia wody chłodzącej dopływającej ze skraplacza turbiny poprzez oddanie ciepła do atmosfery. Dodatkowo, poprzez chłodnię odprowadzane są spaliny z kotła, poddane uprzednio procesowi mokrego odsiarczania w blokowej Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS).
Nawęglanie
Wydajność wywrotnicy:1 100 ton/h
Pojemność wagonu:
60 ton
Możliwość rozładunku:
18 wagonów na godzinę
Zobacz animację Paliwem podstawowym bloku jest węgiel kamienny. Węgiel dostarczany jest na teren elektrowni transportem kolejowym przy użyciu czteroosiowych wagonów węglarek. Do rozładunku węgla z wagonów używane są dwie wywrotnice bębnowe. Paliwo z wywrotnic kierowane jest na dwa składowiska węgla lub do pięciu zbiorników przykotłowych systemem podwójnych przenośników taśmowych. Pojemność zbiorników przykotłowych pozwala na 12 godzin pracy kotła z wydajnością nominalną.
zamknij X